
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 20.3 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 29 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 4 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 16 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 200 W |
| Power Dissipation | 200 W |
| Max Collector Current | 16 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 250 V |
| Transition Frequency | 4 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 250 V |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 400 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.4 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 25 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 100 µA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 734
Distributors
pcbx
Unit Price$3.79247
Ext.Price$3.79247
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.79247 | $3.79247 |
| 10 | $2.29036 | $22.90360 |
| 25 | $2.15063 | $53.76575 |
| 50 | $2.01943 | $100.97150 |
| 100 | $1.89623 | $189.62300 |
| 300 | $1.77135 | $531.40500 |
| 500 | $1.65469 | $827.34500 |
| 1000 | $1.54571 | $1545.71000 |
